bacaklarda kaşıntı

bacaklarda kaşıntı

Bacak Kaşıntısı Neden Olur?

Alerjik nedenlere bağlı çoğu kişinin farklı bölgelerinde kaşıntı olması vücudun tepki vermesidir. Burada asıl olan alerjiye bağlı nedeni bulmaktır, bu da çoğunlukla yapılan alerji testlerinden geçer. Kişinin neye karşı alerjisi olduğu saptandıktan sonra vücuttaki reaksiyonun geçmesi gereklidir. Özellikle bacak bölgesinde oluşan kaşıntıların birçok sebebi olabilir; kullanılan vücut şampuanı, sabun ve benzeri durumlar kaşıntıya sebebiyet verebilir.

Alerji kişiden kişiye değişkenlik gösteren bir hastalıktır. Bacak kaşıntısı nasıl geçer sorusuna cevap olarak asıl kaşıntıya bağlı durumu saptamak çok daha önemlidir. Çok basit bir şey nedeniyle de kaşıntı başlamış olabilir; giydiğiniz kıyafetin kumaşı ya da vücut losyonu o bölgede kaşıntıya sebep olmuş olabilir.

Bacak Kaşıntısının Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Kişinin alerjik reaksiyonu hangi sebepten olursa olsun mutlaka bir hekime danışması gereklidir. Çünkü ileride çok daha uzun bir süreçle bu alerjinin vücuttan yok olmaması mümkündür. Alerji hastalığı kaşıntı ve gözlerde nezle hastalığı gibi başlar, önlemi alınmadığı takdirde bu kaşıntı ve gözlerde sulanma sonrasında yerini önüne geçilemez bir huzursuzluğa bırakır. Özellikle gece çok daha huzursuz hal alır. Bacak kaşıntısı sonrasında bacaklarda kaşınan yerin kırmızı yara gibi görünmesine neden olur ve bu yaraların iyileşme süresi oldukça uzun zaman alabilir.

Özellikle alerjiye bağlı kaşıntıda doktorun vermiş olduğu losyonu düzenli kullanmak gereklidir. Kaşıma sonucu oluşan kırmızı yaraların vücuttan tamamen yok olması yaklaşık bir ay kadar sürebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu