Kaşıntı

vajinada kaşıntı

vajinada kaşıntı
Kadınların resmen baş derdi olan vajina bölgesinde oluşan kaşıntı olur olmaz mekanlarda başına geldiği zamanda daha da illet bir durum halini almaktadır. Daha çok iç çamaşırı seçimi kaynaklı olsa da daha bir çok neden de sayılabilir. Tabii ki dikkat edilmesi gereken nokta aşırı kaşıntı durumunda doktora başvurulması gerektiğidir.

Vajinada kaşıntının nedenleri

Belli başlı nedenleri olmamak ile beraber ilk nedeni az önce de söylediğimiz gibi iç çamaşırı ya da pantolon seçimidir. Bu bağlamda bakıldığı zaman dar ya da rahat olmayan giysiler tercih etmemeye özen göstermeniz gerekir. Vajina bölgenizin rahat olması, rahim kanalları açısından da çok önemlidir. Daha rahat seçimler yapmanız sağlığınız açısından da önem arz etmektedir.

Bir nedeni de vajinada oluşan mantar enfeksiyonudur. Çok fazla rastlanan kaşıntı sebeplerinden biri olan mantar enfeksiyonu kaşıntı ve akıntı ile kendini göstermektedir. Daha çok sarı akıntı akabinde kaşıntı ile ortaya çıkabilmektedir. Mantar oluşumuna zemin hazırlayan bazı etkenlere yakınsanız mantar enfeksiyonu kapmış olabilirsiniz. Vajina bölgesi oldukça ıslak bir bölgedir. Nemli kalması da bakteri oluşumuna zemin hazırlayan ilk etken olarak gözümüze çarpabilir. Bunun yanı sıra bir de ilaç kullanımı, stres, yanlış beslenme, cinsel ilişki ve akabinde sperm ile bir hayli temas halinde olmak, bazı kişisel bakım kremleri gibi etkenlerden en az biri bulunuyor ise bu durumda mantar enfeksiyonu da kapmış olma ihtimaliniz artacaktır.

Bir başka neden ise vajina bölgesinin temizliğidir. Bu temizlik anlayışı sadece yıkamak olmamalıdır. Bu bağlamda bakıldığı zaman vajina bölgesinde oluşan tüylerin uzaması enfeksiyon kapmanıza zemin hazırlayan bir etkendir. Temizliğe ayrı bir önem vermek bir hayli yararlı olacaktır.

Vajinada kaşıntı nasıl geçer?

Vajina bölgesinde oluşan kaşıntılar nedenine bağlı olarak tedavi edilmelidir. Bu bağlamda bakıldığı zaman doktor kontrolünde yapılan muayene sonucunda verilen ilaçların kullanımı ile kaşıntının geçmesi mümkündür. Bunun haricinde geçmesi için bazı bitkisel yöntemlere de başvurabilirsiniz. İlk olarak bahsedebileceğimiz sirkeli su olacaktır. Sirkenin faydaları saymak ile bitmez. Bu bağlamda gerek vajinaya gerek ise vücudun diğer bölgelerine karşı kullanılması fayda sağlayacaktır. Banyo sırasında son durulama suyu içerisine az bir miktar sirke ile vajina bölgesini yıkayabilirsiniz.

Vajina bölgesini aşırı derecede ıslak bırakmak doğru bir davranış değildir. Bu noktaya ayrı bir önem vermeniz bir hayli faydalı bir davranış olacaktır. Kaşıntının geçmesi için bir iki hafta boyunca ev içerisinde iç çamaşırı giymemeyi deneyebilirsiniz. Parfüm ya da herhangi bir kimyasal içeren maddeleri vajina bölgenizden uzak tutmaya çalışın.

Vajinadaki kaşıntıya ne iyi gelir?

Vajina bölgesindeki kaşıntıya iyi gelen ilk şey az önce de bahsettiğimiz sirkeli su uygulaması olacaktır. Bu bağlamda bakıldığı zaman sirkeli su bir hayli yararlı olacak ve kaşıntınızı azaltacaktır.

Vajinada kaşıntıya iyi gelen bir bitki de aloe vera bitkisidir. Aloe vera bitkisinin içerisindeki sıvı ile vajina bölgesine masaj yapmanız kaşıntınızı azaltır ve gün geçtikçe de bitmesine yardımcı olur. Bu bağlamda dikkat edeceğiniz nokta alerjinizin olmamasıdır.

Hijyeninize göstereceğiniz özen ve vajina bölgesinin temizliği ile kaşınma derdinden kurtulmanız da mümkündür.

Sonuç olarak bakıldığında ise vajina bölgesinin kaşıntısı için öncelikle doktora gitmeniz de fayda vardır. Kaşıntı nedeninizin ne olduğunu anlamadan tedavi yöntemi uygulamak yanlış olacaktır. Şiddetli şekilde kaşıntınız var ise hiç zaman kaybetmeden doktora görünmeniz de fayda vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı