Kaşıntı

makatta kaşıntı

makatta kaşıntı
Vücudun herhangi bir yerinde kaşıntının olması gayet normal bir durum olabilmektedir. Fakat bu durum bir o kadar da rahatsız edici bir durumdur. Hiç müsait olmayan bir mekanda, ciddi bir toplantıda ya da arkadaşlarınız ile eğlenir iken birden beliren kaşıntı dürtüsü bir hayli rahatsız edici ve dikkat dağıtıcı özelliğinde olabilir. Bu durumu bir de makat bölgesindeki kaşıntı ile özdeşleştirir isek bu durum daha da olumsuz bir hal alabilir. Hiç beklenmeyen bir anda gelen makat bölgesi kaşıntısı sizi zor duruma sokabilir. Bu bağlamda bakıldığı zaman makat bölgesindeki kaşıntıların nedeni de araştırılmalıdır.

Makatta kaşıntının nedenleri

İlk olarak bakıldığı zaman makat bölgesindeki kaşıntının nedeni, aşırı temizlik olabilir. Bu neden biraz farklı ya da yanlış gibi gözükse de bu durum gayet doğru bir açıklamadır. Makat bölgesi temizliği yapılır iken sadece su kullanılmalıdır. Bazı insanlar aşırı titiz davranıp sabun ya da başka kimyasallar ile makat bölgesini yıkayabilmektedir. Bu olay tamamen yanlıştır. Sadece kaşıntı ya da enfeksiyon kapmanızı sağlayan su dışında maddeler ile yıkamak, yarardan çok zarar vermektedir.

Bu durumun haricinde bir de yetersiz temizlik de kaşıntıya sebep olabilir. Aşırı temizliğin yanı sıra bazı insanlar yeterince temizleme sağlamaz ya da önem göstermez. Bu durum da kaşıntıya sebep olan etkenlerden bir tanesi olarak sayılabilir. Makat bölgesi gayet hassas olan ve temizliği de bir o kadar hassas şekilde yapılması önerilen bölgelerden bir tanesidir. Temizliğine gayet önem verilmeli ve bu bağlamda temizliği aksatılmamalıdır.

Kıyafet seçimi de kaşıntının bir sebebi olarak ele alınabilir. Günümüz modasında daha çok dar kıyafetler ve rahat olmayan pantolonlar moda haline gelmiştir. Bu durum daha çok vücudu sıkıştırarak kaşıntıyı ortaya çıkarabilir. Bu duruma dikkat etmeli ve daha çok rahat olan kıyafetler tercih etmelisiniz.

Makat bölgesinin ıslak ya da nemli olarak kalması bu bağlamda temiz sanılması tamamen yanlış bir ifadedir. Islak ya da nemli kalması mantar enfeksiyonunu da beraberinde getireceği için bu durum tavsiye edilmez.

Kadınlar için dikkat edilmesi gereken nokta ise kullanılan pedlerdir. Kullandığınız pedlerin daha çok sizi rahatsız edecek şekilde olmamasına özen göstermelisiniz.

Son olarak bahsedeceğimiz neden ise yedikleriniz ve içtiklerinizdir. Özellikle karabiber ve acı biber bu konuda hassas olan insanlar için bir hayli zararlı olan yiyeceklerdir.

Makat kaşıntısı dolayısı ile ortaya çıkan bazı hastalıklar

Bu hastalıklardan kısaca bahsetmek yeterli olacaktır. İlk olarak herkesin bildiği kaşıntı sonrasında ortaya çıkan basur diğer adı ile dış hemoroid sayılabilir. Bu bağlamda bakıldığı zaman bir de mayasıl hastalığı vardır. Bu da cildin zarar görmesi akabinde ortaya çıkmaktadır. Makat siğili, makat çatlağı ve kıl dönmesi de kaşıntı yapan hastalıklar arasında sayılabilir.

Makatta kaşıntı nasıl geçer? Ne iyi gelir?

Makat bölgesi kaşıntısına ilk önerilen bazı kremlerdir. Bu kremlerin başında pruzon pomad gibi kremler önerilebilir. Tabii ki doktorunuz önermeden kullanmamanız gerekir.

Makatta kaşıntıya iyi gelen bazı bitkisel yöntemler de vardır. Bu yöntemlerin başında zeytinyağı gelmektedir. Bunun dışında ise papatya çayı da bir hayli önerilenler arasında yer almaktadır.

Sonuç olarak bakıldığı zaman makat bölgesi kaşındığı zaman öncelikle hijyen göz ardı edilmemeli ve bu konuya gereken özen gösterilmeli ve giydiğiniz giysilere de gereken önemi göstermelisiniz. Daha sonra ise doktora başvurmanız en sağlıklı ve doğru karar olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı