Kaşıntı

genital bölgede kaşıntı

genital bölgede kaşıntı
Genital bölge bir hayli hassas olan bölgedir. Bu bölge için gerekli özen ve hijyen gösterilmez ise bakteri oluşumuna da zemin hazırlanmış olacaktır. Genital bölgenin kaşıntısı ile birden çok hastalık belirtisi de ortaya çıkacaktır. Bu bölgede oluşabilecek bazı bakteriler ile kaşıntı oluşmuş da olabilmektedir. Genital bölgenin yapısı göz önünde alındığı zaman daha çok ıslak ve hassas bir bölge denilebilir. Bu bağlamda da daha çok dikkat etmek gerekmektedir. Gerek hijyen bakımında gerek ise Genital bölgenin rahatlığı ve sağlığı bakımından daha çok önem vermek gerekir.

Genital bölgede kaşıntının nedenleri

Genital bölgede kaşıntı denilince ilk akla gelen nokta mantar enfeksiyonudur. Mantar enfeksiyonu en fazla nemli ortamları sevdiği için bu durumda genital bölgenin de yapısı göz önüne alındığı zaman çok uygun bir zemin denilebilir. Mantar enfeksiyonu kaşıntının yanı sıra bir de akıntıya sebep olmaktadır. Bu akıntının yapısı göz önüne alınarak daha doğru bir tanı konulabilir.

Genital bölgede kaşıntının bir diğer sebebi de elbise seçimidir. Gerek iç çamaşır gerek ise pantolon seçimi yanlış olduğu zaman genital bölgede kaşıntı meydana gelir. İç çamaşırın dar kesimi ve rahat olmayışı ile bu durum ön plana çıkabilmektedir.

Hijyen de bu bağlamda önemlidir. Genital bölgenin hijyenik olmayışı yani gerek kullanılan kimyasal ürünler gerek ise cilde uygun olmayan ped kullanımları bir hayli kaşıntı yapabilir. Bunun yanı sıra bazı sabunların genital bölgeye sürülmesi ile de genital bölgenin yapısı bozulabilir. Bu bağlamda bakıldığında genital bölgede kimyasal maddeler ile temizlik çok da hijyenik değildir. Bazı cilt hastalıkları da bu bağlamda ortaya çıkmaktadır.

Genital bölgede kaşıntının bir sebebi de stres kaynaklı olabilmektedir. Bu dönemde bir hayli stres halinde iken kaşıntınızın bulunması normal karşılanabilir.

Son olarak menopoz ya da hamilelik durumları dolayısıyla hormonsal değişiklikler de kaşıntı yapan bir diğer etmen olarak sıralanabilir.

Genital bölgede kaşıntı nasıl geçer? Ne iyi gelir?

Genital bölgede kaşıntının geçmesi için bazı tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Bu yöntemlerin en başında ise bazı kremler tavsiye edilmektedir. Bu kremlerin en çok etkili olanı ise pruzon kremdir. Bu krem ile mantar enfeksiyonu ya da kaşıntının önüne geçilebilir. Bu bağlamda bakıldığı zaman doktora danışmadan krem kullanmamaya da özen göstermelisiniz.

Kaşıntıya iyi gelen bir de bitkisel tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu yöntemlerin başında ise sirkeli su gelmektedir. Sirke, birçok şeye iyi gelen ve temizlik açısından da bir hayli tercih edilen bir madde olarak bilinmektedir. Banyo yaparken durulama suyuna sirke eklemeniz kaşıntınızı biraz olsun dindirecektir.

Bir de bazı yöntemler ve hayatınızda yaptığınız bazı değişiklikler iyi gelecektir. Bu değişikliklerin başında ise giyiminiz gelmektedir. Dar kıyafet seçiminiz ile kaşıntıyı artırıyor olabilirsiniz. Bu bağlamda dar kıyafetlerin yerine daha çok bol ve rahat edeceğiniz kıyafetler tercih edebilirsiniz. Hijyen de bu bağlamda önemlidir. Sürekli ıslak bırakmamaya ve genital bölgede oluşan tüylerinizi de almaya özen göstererek kaşıntının önüne geçebilirsiniz.

Sonuç olarak bakıldığında daha çok hijyenden kaynaklanan bu durumun önüne geçmek de mümkündür. İlk başta yapacağınız şey ise kaşıntının sebebini araştırmak olmalıdır. Bu bağlamda daha doğru bir karar verebilir ve daha etkili bir sonuca ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı